• Autor: Alicja Pietrowska
  • 27 gru 2013 18:01

Szkło niczego nie ukrywa

Przeszklenia to jeden z najpopularniejszych sposobów zdobienia mebli. W produkcji szkła meblowego zaszła w ostatnich latach prawdziwa rewolucja – jest ono teraz nie tylko piękne, ale też dużo mocniejsze.

Choć wśród klientów ciągle funkcjonuje stereotyp szkła kruchego, które może ulec zniszczeniu przy najmniejszym nacisku, materiał ten, w kontekście zastosowań posiada wiele zalet. W zależności od przeznaczenia jest chętnie wykorzystywany zarówno jako element dekoracyjny, jak też użytkowy.

Wykorzystanie nowych metod przetwarzania umożliwia wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, bez kompromisu kosztem wyglądu, trwałości i bezpieczeństwa użytkowania mebla. Wygięte różnorodnie kształty nie są jedyną odpowiedzią na zapotrzebowanie szeroko pojętej branży meblarskiej. Narzucane wcześniej ograniczenia zostały wyeliminowane przez nową technologię i nowe możliwości techniczne urządzeń obróbczych. Grawerowanie i piaskowanie aplikacji, malowanie całych powierzchni bądź użycie wzorów z przygotowanych szablonów, stapianie (fusing), laminowanie nadrukiem wzorzystym, wykorzystywanie technologii cyfrowej czy podświetlanie diodami LED – to tylko kilka z wielu oferowanych przez producentów pomysłów na zdobienie i obróbkę szkła.

Bogactwo kształtów

Szkło przez lata cieszyło się zaufaniem przede wszystkim wśród producentów mebli salonowych i łazienkowych. Jednak ze względu na dość wysoką odporność, łatwość konserwacji i niezaprzeczalne walory estetyczne chętnie sięgają po nie także producenci mebli przeznaczonych do kuchni, biur, sklepów czy aptek. Dzięki dostępnym metodom produkcji można je dowolnie formować i zdobić, przez co meble tworzone w całości ze szkła, czy też jedynie z jego elementami, przypominają często prawdziwe dzieła sztuki.

Choć na rynku dominują ciągle tradycyjne formy stołów, coraz popularniejsze są inne rozwiązania, na przykład takie, w których stolik może mieć formę zabudowanej z każdej strony bryły geometrycznej, na przykład koła czy sześcianu, czy też te posiadające zupełnie nieregularne kształty. Tego typu stoliki przypominają trapez, literę L, odwróconą literę U, kroplę wody lub... bezkształtną plamę. Trendy wskazują, iż w uwadze projektantów pozostają bryły o ciekawym, niejednokrotnie intrygującym kształcie, wykonane ze szkła, barwionego na bardziej naturalne i stonowane kolory. – potwierdza Łukasz Borowiecki, pracownik firmy Endo.

W przypadku ław i stolików, szkło często łączone jest z elementami stalowymi, drewnianymi lub aluminiowymi. Zdaniem Łukasza Borowieckiego na popularności zyskuje szczególnie kombinacja szkło – drewno. Kilka lat wcześniej największym powodzeniem cieszyły się meble wykonane z połączenia szkła i metalu. Obecnie tendencje odwróciły się. Zainteresowaniem cieszą się bowiem meble, w których elementy szklane łączone są z elementami drewna w wybarwieniu: czereśnia, wenge, kasztan, olcha czy buk. Ich główną zaletą jest to, że z łatwością można dopasować je do określonego wnętrza i pozostałych mebli znajdujących się w pomieszczeniu. – dodaje Łukasz Borowiecki.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ