• Autor: kh
  • 27 gru 2013 18:00

Szkło w meblach

Szkło wykorzystywane jest w meblarstwie na wiele sposobów. Można je spotkać w szafkach i komodach, produkowane są z niego blaty stołów i uchwyty. Zdarza się nawet, że materiał ten zastępuje całkowicie drewno i, w połączeniu na przykład ze stalą czy aluminium, samodzielnie tworzy regały i witryny.

O popularności szkła decyduje to jak bardzo jest ono różnorodne i jak wiele możliwości stwarza. Transparentne – podkreśla urok schowanych w witrynach bibelotów, mleczne – ukrywa to, czego nie powinny wiedzieć niepożądane oczy. Szkło można barwić i podświetlać uzyskując niedostępne w inny sposób efekty estetyczne, można w nim rzeźbić i laserowo wypalać artystyczne wzory. Ale to nie wszystko.

W ostatnim czasie producenci szkła idą o krok dalej. Proponują meblarzom takie wyroby, które wykorzystane mogą być nie tylko jako dodatek i swoiste uzupełnienie mebla, ale które mogą w nim grać pierwsze skrzypce. W trend ten doskonale wpisuje się kolekcja "Tex Glass" proponowana przed firmę Nya Nordiska, a stworzona we współpracy ze specjalistami z firm Glassolutions i Saint-Gobain Glass. Obejmuje ona dwadzieścia trzy unikalne wzory szkła, w które wtopione zostały materiały tekstylne – koronki, sznurki a nawet delikatne tkaniny.

Każda z tafli powstała z dwóch warstw szkła, stopionych w bardzo wysokiej temperaturze po uprzednim umieszczeniu między nimi tkanin. Użyty do produkcji materiał zatrzymuje około 99% promieni UV, dzięki czemu zatopione w nim tekstylia nie są narażone na blaknięcie ani zmianę koloru. By produkt był jeszcze bardziej użyteczny, w zależności od życzenia klienta i ostatecznego przeznaczenia tafli, do jej produkcji może zostać użyte szkło i lustra o różnych właściwościach – hartowane, barwione, transparentne lub matowe. Dzięki temu produkty z linii "Tex Glass" charakteryzują się różną grubością, która waha się od 9,5 do ponad 20 milimetrów.

Możliwość wykorzystania szkła tzw. bezpiecznego pozwala również na rozszerzenie spectrum zastosowania takiej tafli. Może ona być umieszczona we froncie witryny sklepowej, lub też zupełnie samodzielnie stworzyć dekoracyjny blat stolika kawowego. Nieco grubsze tafle znajdują zastosowanie jako półki w regałach na książki, lub służą jako panele ścienne.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ