Sypialnia "Lima", Klose. Fot. KMK Kolekcja Mebli

Sypialnia "Lima", Klose. Fot. KMK Kolekcja Mebli

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:00

Tapicerowane wezgłowie, widoczny detal

Na polskim rynku coraz bardziej popularne są łóżka tapicerowane w całości bądź o tapicerowanym wezgłowiu, m.in. w ekoskórze, w grubych szenilach o stonowanych kolorach – brązach, bieli, czerni, szarościach.

Powodzeniem cieszą się meble do sypialni o prostym, minimalistycznym wzornictwie, ale też bez przesadnego ascetyzmu. Często klienci wybierają np. modele o kontrastowych zestawieniach kolorystycznych, o wyraźnie zaznaczonej ramie wezgłowia, niekiedy pojawiają się delikatne aplikacje frontów, ozdobne profile, rzeźbienia. Istotna jest równowaga – zazwyczaj wybierane są łóżka, które nie wyglądają pod względem wzorniczym ani zbyt „ubogo”, ani ekstrawagancko. Producenci zauważają też, że w Polsce klient lubi mieć wpływ na dobór każdego detalu tak, aby sypialnia oddawała jego charakter i upodobania estetyczne.

Najważniejszym elementem sypialni jest niewątpliwie łóżko, którego integralną częścią często są szafki nocne. Łóżko wyposażone jest w dodatkowe elementy: półki, skrzynie, szuflady, pojemniki na pościel czy nastrojowe oświetlenie. Obecnie bardzo dużym powodzeniem cieszą się łóżka tapicerowane – mówi Rafał Trawiński z firmy Szynaka Meble - Nieodłącznym elementem sypialni jest również komoda. Często przestrzeń w sypialniach jest bardzo ograniczona – wówczas komoda staje się nieodłączną, praktyczną częścią wnętrza. Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się szafy, które wypierane są przez szeroki wybór mebli modułowych tworzących garderobę czy systemy szaf do zabudowy.

Niewątpliwie najciekawszym elementem łóżek tapicerowanych są wezgłowia. Wyróżniają się m.in. pikowaniami o ciekawym wzorze, kontrastowymi obszyciami. Niektóre z nich posiadają stopniową regulację oparcia, a nawet pełnią funkcję podręcznej półki wyposażonej w oświetlenie LED-owe. Na dodatek wezgłowia występują w wielu formach i kształtach – od najprostszych „desek” do wyprofilowanych „skrzydeł”. Interesującym przykładem modnej sypialni jest „Lima” firmy Klose, wykonana z litego drewna i naturalnej okleiny orzechowej, ze względu na widoczną dbałość o detale. Miękkie, tapicerowane skórą naturalną wezgłowie o dekoracyjnych przeszyciach kontrastuje kolorystycznie z ramą łóżka. Elegancję mebla podkreślają łagodne linie profili i delikatne łuki frezowanych smukłych nóżek. Godne uwagi są też rzeźbione motywy kwiatowe na frontach szafek nocnych oraz komody.

Imponującym wezgłowiem w formie tapicerowanych „skrzydeł” może „poszczycić się” łóżko z kolekcji „Vendome” firmy Selva, zaprojektowanej przez Lorenzo Belliniego. Inspiracją dla tej kolekcji była stylistyka XVIII wieku oraz nowe horyzonty wzornicze rozwijane przez francuskich projektantów w latach 30. i 40. ubiegłego wieku.

Funkcjonalność nieodzowna

Według Edyty Siewier, kierownika sprzedaży w firmie Mebin popularne stają się te sypialnie, w których tkanina obiciowa zdobi nie tylko łóżka, ale również szafy, komody, nocne szafki, a nawet lustra i lampki. Przede wszystkim jednak liczy się funkcjonalność. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ