DEKORIA_FOTO_szafka nocna Mystic.jpg

DEKORIA_FOTO_szafka nocna Mystic.jpg

  • Autor: ut
  • 03 lut 2020 10:13 (aktualizacja: 05 lut 2020 10:42)

Trendy 2020: geometryczne kształty i etniczne wzory

Afryka inspiruje i fascynuje Europejczyków już od dawna. Jej bogata kultura urzeka swoją różnorodnością, dlatego aranżacje w tym stylu przeżywają w tym roku prawdziwy renesans.

Projektanci wnętrz oraz wystawcy na targach meblowych podkreślają, że etniczne wzory oraz geometryczne kształty przywodzące na myśl Afrykę zdominują wnętrza w 2020 roku. Jak więc urządzić mieszkanie w stylu afrykańskim?

Styl afrykański – co warto wiedzieć?
Choć w naszym tekście używamy określenia „styl afrykański”, trudno podać jego jednoznaczną definicję. Afryka jako kontynent jest bowiem niezwykle różnorodna kulturowo. Nie możemy wobec tego definiować wszystkich jej regionów w jeden sposób – także w aranżacji wnętrz. Charakterystyczne są dla niej jednak wyraziste oraz ciepłe kolory, a także dekoracje wykonane z naturalnych materiałów.
Aranżacja wnętrz w takim stylu nie wymaga całkowitego remontu – to więc świetna opcja dla wszystkich, którzy niewielkim kosztem chcą odświeżyć swoje cztery kąty. Taka mała zmiana może nadać wnętrzu naprawdę wyrazisty klimat – i z pewnością wprawi w zachwyt jego domowników.
Decydując się na przearanżowanie mieszkania z wykorzystaniem afrykańskich motywów dekoracyjnych, warto podjąć decyzję, którą częścią Afryki chcemy się inspirować. Każdy region cechują bowiem inne dekoracje. Afryka Północna to wpływy Egiptu oraz Maroka, które reprezentują najbardziej stonowany ze wszystkich trendów inspirowanych kulturą afrykańską. Charakteryzuje się on łagodnymi pastelowymi barwami, uzupełnionymi wyrazistymi akcentami. W aranżacjach inspirowanych stylem marokańskim pojawiają się abstrakcyjne ornamenty oraz motywy roślinne. Wyodrębnienie w swoim wnętrzu dodatków pochodzących z konkretnej części kontynentu pozwoli na uniknięcie poczucia dekoracyjnego chaosu we wnętrzu – podpowiada Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.
Wnętrze utrzymane w afrykańskim klimacie powinno być wypełnione mocnymi barwami: czerwieniami wpadającymi w brąz czy energetycznymi pomarańczami. Wśród charakterystycznych dla tego stylu kolorów można również wymienić kolory piasku, intensywne zielenie, a także błękit oraz mocny niebieski. Uzyskanie efektu najbliższego Afryce będzie możliwe przy zastosowaniu kilku bazowych barw.

Meble w stylu afrykańskim – czym się charakteryzują?
Meble inspirowane stylem afrykańskim powinny sprawiać wrażenie ciężkich i być wykonane z naturalnych materiałów – najlepiej z ciemnego, egzotycznego drewna. Świetnym rozwiązaniem będzie również zastosowanie elementów o lżejszej strukturze, wykonanych np. z bambusa czy wikliny.
W przypadku mebli wypoczynkowych, które w stylu afrykańskim odgrywają najważniejszą rolę, w salonie możemy postawić na skórę. Zwolennicy klasycznych rozwiązań mogą wybrać tę w odcieniach beżu czy delikatnego brązu. Miłośnicy aranżacyjnych szaleństw mogą z kolei postawić na tapicerkę z motywem zwierzęcym.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ