Kuchnia KAMPlus. Fot. KAM Kuchnie

Kuchnia KAMPlus. Fot. KAM Kuchnie

  • Autor: bm
  • 17 wrz 2019 10:47 (aktualizacja: 26 wrz 2019 08:10)

Trendy w meblarstwie: kuchnia idealnie dopasowana do użytkownika

W tworzeniu zabudowy kuchennej nie chodzi tylko o jej personalizację pod względem estetycznym. Najważniejsze jest dopasowanie jej do stylu życia, upodobań, wymagań użytkownika, do kształtu i wielkości wnętrza, do celów, jakie kuchnia ma spełniać teraz i w najbliższej przyszłości.

Atrakcyjnie zaaranżowana kuchnia z piękną zabudową meblową cieszy oko, ale w parze z zachwytem musi iść funkcjonalność i komfort codziennej pracy. Wymagający użytkownicy oczekują, że system meblowy będzie dopasowany nie tylko do wymogów pomieszczenia, ale przede wszystkim do ich trybu życia. Dlatego projektowanie kuchni należy zacząć od określenia potrzeb domowników. - Podstawą projektowania funkcjonalnej kuchni są strefy robocze, dzięki którym oszczędzamy czas, ponieważ wszystko mamy pod ręką, a praca przebiega w sposób ergonomiczny. Kluczem do sukcesu jest jednak indywidualne podejście do każdego projektu, ponieważ równie istotne jak zaplanowanie stref roboczych, jest poznanie potrzeb mieszkańców – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM z Milejewa, producenta mebli kuchennych. – Ważne są nasze przyzwyczajenia, ponieważ to one definiują oczekiwania odnośnie mebli. Jeżeli kuchnia będzie pełniła głównie funkcję spiżarni dla produktów żywnościowych, należy zabezpieczyć odpowiednią ilość miejsca do ich przechowywania. A może bardziej przydałby się przestronny blat, na którym można wygodnie przygotowywać posiłki. Dobrze zorganizowana kuchnia to przede wszystkim kuchnia dopasowana do stylu życia użytkowników.

Projektanci podpowiadają funkcjonalne rozwiązania, genezą których jest potrzeba optymalizacji każdej zabudowy meblowej – od tej ograniczonej do aneksu kuchennego po rozbudowane systemy meblowe. Filozofię „zero waste”, rozumianą jako brak marnowania, można przenieść także na zasady aranżacji współczesnych wnętrz kuchennych. Co to oznacza w praktyce? - Nie zwiększymy dostępnej powierzchni, którą możemy zabudować meblami, ale możemy tę przestrzeń wykorzystać bardziej efektywnie i zaaranżować zgodnie z naszymi potrzebami – podpowiada Sylwia Kowalska-Mikutel.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ