Wystawa projektów studia Doshi Levien. Fot. Mariusz Golak

Wystawa projektów studia Doshi Levien. Fot. Mariusz Golak

  • Autor: mg
  • 23 marz 2017 13:16 (aktualizacja: 28 marz 2017 10:52)

W Poznaniu prezentowano najnowszy design

Dyskusje, prezentacje i wystawy wypełniły 4 dni trwania „Areny Design” (14-17 marca br.). Wydarzenie poświęcone było współczesnemu designowi i aktualnym zjawiskom projektowym. Uwagę zwracał rozbudowany program i wielość składających się na poznańską imprezę eventów.

Tradycyjnie, sercem całego projektu była scena „Forum”, na której rozgrywały się najważniejsze wydarzenia. To tu odbywały się wykłady tematyczne, tu wystąpił też gość specjalny, czyli Nipa Doshi, a także podczas uroczystej gali wręczono nagrody laureatom konkursu „Top Design Award”.

Jak co roku, największym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie gwiazdy światowego designu, którą tym razem była Nipa Doshi. Współzałożycielka studia Doshi Levien wygłosiła wykład pod tytułem „At home in the world”. Przez cały czas trwania imprezy można było też obejrzeć wybrane projekty autorstwa dwójki pracujących w Londynie designerów.

W latach 90. znalazłam się w Londynie. Śledziłam wówczas prace Jaspera Morrisona, który miał niewielkie studio i zatrudniał dwie osoby. Bardzo chciałam z nim pracować. Jasper Morrison stwierdził jednak, że powinnam nadal się szkolić. I tak, w Royal College of Art, poznałam Jonathana – mówiła Nipa Doschi o początkach studia Doshi Levien.

Co ciekawe, jak zdradziła Nipa Doshi, wiele mebli zaprojektowanych przez ich studio powstało właśnie w Polsce. Macie tu świetnych specjalistów, którzy potrafią zrealizować wizję projektantów. Tu, blisko Poznania, powstało wiele naszych mebli – podkreślała Nipa Doschi.

Wielkie nazwiska światowego designu niezmiennie ściągają do Poznania tłumy. Nie inaczej było także w tym roku. Tym niemniej „Arena Design” to przede wszystkim narzędzie budujące relacje między dwoma światami – projektantów i producentów. I właśnie efektami działań budujących platformę porozumienia między nimi mierzona jest skuteczność imprezy. A tych było naprawdę wiele.

Wystąpienie Claudii Kuechen z firmy Schattdecor zostało poświęcone indywidualizacji wnętrz oraz kształtowaniu procesów projektowych i postaw użytkowników. Po raz drugi w Poznaniu odbyła się polska odsłona „Interprint Furniture Days” – hasło „Transform” patronowało dyskusjom o wymiarach współczesnej transformacji i ich wpływie na wzornictwo. Z kolei Marbet Style pokazał swoje najnowsze kolekcje, a Noti symbolicznie „pożegnało się” ze standardową koncepcją aranżacji biura za pośrednictwem specjalnej wystawy.

Liczne dyskusje, wykłady i prezentacje stwarzały możliwość wymiany doświadczeń między producentami i projektantami, którzy licznie przybyli do hali 5, by uczestniczyć w „Arenie Design”.

Młodość to przyszłość

Mocną stroną „Areny Design” jest bez wątpienia współuczestnictwo młodych projektantów i środowisk akademickich, ze School of Form i poznańskim Uniwersytetem Artystycznym na czele, które rozgościły się w strefie „Edukacja”. Dzięki temu młodzi adepci designu nie tylko zdobywają doświadczenie, ale też, prezentując swoje projekty, mogą „przedstawić się” dorosłemu biznesowi. Tym samym ta odsłona „Areny Design” zyskuje znacznie szerszy wymiar niż tylko edukacyjny.

Jedną z najciekawszych aktywności, które znalazły się w programie tegorocznej „Areny Design”, była wystawa „Nastolatki Teenagers”, realizowana w ramach 16. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego (to trzecia edycja w cyklu „Dom Polski by PE-P”). Prezentowała ona najważniejszy dla edukacji studentów proces projektowy, a także kolekcje mebli i wzorów cyfrowych dedykowane nastolatkom. Dużym zainteresowaniem cieszył się również składający się z części badawczej, koncepcyjnej i projektowej warsztat „To czuć! Projektowanie dla zmysłów”.

Czas na nagrody

Nieodłącznym elementem poznańskiej wystawy jest ogłoszenie wyników konkursu „Top Design Award” oraz wystawa prezentująca finałowe produkty. W tym roku w gronie laureatów znalazły się trzy kolekcje mebli. W kategorii „przestrzeń domowa” zwyciężył fotel „RM 58 Soft” marki Vzór. Z kolei najlepsze w kategorii „biuro” okazało się siedzisko „Mickey” z oferty firmy Profim. Firma Profim otrzymała również tytuł „Top Design 2017” w kategorii „przestrzeń publiczna” za serię krzeseł „Chic Air”.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ