Panel dyskusyjny Projekt: Salon. Fot. PTWP

Panel dyskusyjny Projekt: Salon. Fot. PTWP

  • Autor: bm
  • 03 lut 2019 12:45 (aktualizacja: 05 lut 2019 10:03)

W projektowaniu najważniejsza jest świadomość potrzeb klienta

Salon, duży pokój, strefa dzienna… to szczególna przestrzeń w mieszkaniu, która nie tylko ma wiele nazw, ale i wiele definicji, a także przypisanych funkcji. W zasadzie dla każdego użytkownika i dla każdego architekta oznacza ona coś innego, choć jednocześnie to samo. O projektowaniu salonu rozmawiali architekci podczas dyskusji „Projekt: Salon” podczas 4 Design Days.

W panelu dyskusyjnym wzięło udział sześcioro architektów i projektantów wnętrz: Joanna Ochota, Anna Koszela, Marta Kilan, Karolina Kobosko, Roland Stańczyk i Grzegorz Goworek. Moderatorem dyskusji była Beata Michalik, red. prowadząca portal Biznesmeblowy.pl. Punktem wyjścia do rozważań o projektowaniu salonu była próba zdefiniowania jego najważniejszych funkcji.

Dla rodziny i dla singla

Wszyscy zgodzili się co do tego, że rola tej przestrzeni w domu z biegiem lat zmienia się, ewoluuje równocześnie ze zmianami w naszym stylu życia, z rozwojem technologii i pojawianiem się nowych trendów. „Salon ma płynną definicję, generalnie służy nam do tego, do chcemy robić w ciągu dnia, ale granica tego dnia też się zmienia, w zależności od naszego trybu życia. Inaczej wykorzysta salon rodzina z dziećmi, która lubi wspólnie spędzać wieczory i zapraszać znajomych. Inaczej singiel, spędzający dużo czasu w pracy – dla niego salon będzie miejscem odpoczynku po ciężkim dniu – powiedział Grzegorz Goworek.

„W każdym przypadku salon to serce domu – podkreślała Marta Kilan. - Miejsce, do którego mieszkańcy przykładają największa wagę, bez względu na to, ile czasu w nim spędzają. Nasi klienci chcą, żeby był reprezentacyjny, więc oprócz kwestii funkcjonalnych bardzo liczą się też te wizualne.” Anna Koszela dodała: „Salon to przede wszystkim część wspólna dla rodziny, dlatego wszyscy jej członkowie muszą się tu dobrze czuć.” Podobną opinię miała Joanna Ochota. „Rolą strefy dziennej jest moim zdaniem przede wszystkim dbanie o relacje domowników. Należy projektować ją tak, by wspierała w budowaniu tych relacji. Salon służy też w pewnym sensie do pokazywanie emocji – to tutaj widzimy ulubione kolory domowników, ich upodobania, czasem pamiątki z podróży, elementy wskazujące na ich zainteresowania.” - powiedziała Joanna Ochota.

Salon oddzielny czy połączony z kuchnią, a może nawet przedpokojem? Okazało się, że uczestnicy panelu są raczej zwolennikami otwierania przestrzeni, ponieważ taki sposób projektowania sprzyja zacieśnianiu kontaktów pomiędzy domownikami. Ale ostateczna decyzja w dużej mierze zależy od stylu życia rodziny. „Otwieranie przestrzeni jest dobre, jeśli czemuś służy. - powiedziała Karolina Kobosko. - „Jeżeli w domu dużo się gotuje, to może lepiej zaprojektować przynajmniej częściowe zamknięcia.”. „Trzeba przeanalizować życie ludzi, zanim podejmiemy decyzję.” - dodał Roland Stańczyk. - „Lubię otwieranie przestrzeni, ale mam też świadomość minusów takiego rozwiązania – zapachy, bałagan, dźwięki. Naszą rolą jako projektantów jest, w miarę możliwości, wyeliminować te minusy. Technologia nam sprzyja, poza tym możemy się zdecydować na częściowe oddzielenie, np. przeszklenia czy drzwi przesuwne.”

Świadomość potrzeb i znajomość trendów

Podczas dyskusji poruszono tez bardzo ważne kwestie dotyczące współpracy na linii projektant – klient. Wszyscy byli zgodni co do tego, że odpowiednie podejście do projektowania wnętrz, w tym również strefy dziennej, wymaga przede wszystkim wnikliwych rozmów z klientem, dzięki którym projektant będzie mógł zrozumieć jego potrzeby, wynikające z charakteru, trybu życia, indywidualnych upodobań. Zwrócili też uwagę na fakt, że świadomość klientów rośnie, wielu z nich chętnie wzbogaca swoją wiedzę o wnętrzach, materiałach, trendach, korzystając z łatwo dostępnych źródeł wiedzy, chociażby internetu. Ale są też tacy klienci, którzy bywają na targach wnętrzarskich, którzy obserwują prace znanych projektantów. Czy z takiej świadomości wynika coś dobrego dla wzajemnych kontaktów?

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ