Fot. Dekoria

Fot. Dekoria

  • Autor: ut
  • 04 marz 2020 14:41 (aktualizacja: 04 marz 2020 15:54)

Welwet we wnętrzach. Aksamitny materiał wraca do łask

Obecnie chętnie wprowadzamy ten materiał do różnych aranżacji. Uszyte z welwetu czy z weluru dodatki bądź obite nim meble nadadzą pomieszczeniom eleganckiego, szlachetnego, luksusowego charakteru.

Welwet to niezwykle uniwersalna tkanina. Na sklepowych półkach znajdziesz m.in. welurowe abażury lamp, pudełeczka, szkatułki, zasłony, poduszki dekoracyjne, a także eleganckie ręczniki czy nawet kapcie! Choć rozkwit popularności aksamitnych tkanin obserwujemy od kilku sezonów, w Europie pojawiły się one już w XII wieku! Potencjał welwetu jako jedni z pierwszych odkryli Włosi – do Polski welwetowe tkaniny przywędrowały dopiero w XVII wieku.

Welwet to niezwykle szykowna oraz elegancka tkanina. Warto jednak jeszcze przed zakupem poznać jej właściwości. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę i o czym warto pamiętać, gdy chcesz ozdobić nią swoje wnętrze?
• Welwet jest niezwykle uniwersalny – choć w przeszłości często był kojarzony z barokowymi, bogatymi wnętrzami, obecnie pasuje do wielu innych aranżacji! Welwet sprawdzi się w stylu nowoczesnym, skandynawskim, a nawet loftowym. Z pewnością podkreśli też urok wnętrz w stylu vintage czy retro.
• Najefektowniej welwet prezentuje się w odcieniach granatu, pudrowego różu, ochry, musztardowego, szafiru, rubinowej czerwieni i butelkowej zieleni. Coraz popularniejszy staje się także welwet w kolorze szarym – który świetnie współgra zarówno z pudrowym, jak i brudnym różem.
• Nie przestrasz się „efektu wysiedzenia” – to naturalny skutek użytkowania tkaniny welwetowej. Pojawi się on zarówno na sofie, jak i poduszkach, kocach czy różnego rodzaju dodatkach wykonanych z welwetu. Wszystkie tkaniny, które są obite delikatnym „meszkiem”, w starciu z codziennym użytkowaniem będą zachowywały się w ten sposób. „Efekt wysiedzenia” można łatwo zniwelować, rozczesując delikatnie materiał ręką lub miękką szczoteczką.
• Welwet – mimo że delikatny i cieniutki – wygląda ciężko – to wrażenie występujące nie tylko w przypadku mebli. Welur, z którego są wykonane np. ubrania, również może sprawiać wrażenie nieco ciężkiego. Wynika to z jego połysku, który sprawia, że obite nim meble wydają się masywniejsze niż te wykonane z innych tkanin. Jak poradzić sobie z tą niedogodnością? Postaw na meble z elementami dodającymi lekkości, np. cienkimi nóżkami – to świetna opcja np. w przypadku sofy, która dzięki delikatnym i finezyjnym nóżkom wyda się lżejsza.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ