Model biały w 3D fot. Dominik Kowalski

Model biały w 3D fot. Dominik Kowalski

  • Autor: bm
  • 06 marz 2019 21:57 (aktualizacja: 07 marz 2019 11:26)

Wykorzystanie druku 3D we wzornictwie użytkowym

Technologia druku 3D wkracza w nowy etap. Chociaż już od dawna wykorzystywana jest w procesie prototypowania, coraz częściej przy użyciu drukarek mogą powstawać również finalne produkty. Druk 3D chętnie wykorzystywany jest przez projektantów wzornictwa przemysłowego, w tym również mebli.

O możliwościach, które przed projektantami otwierają najnowsze drukarki 3D, podczas spotkania prasowego zorganizowanego przez Zortrax opowiadali Bartłomiej Błaszczak, ABCar Oldtimers oraz Krystian Kowalski, Krystian Kowalski Industrial Design.

Druk 3D doceniany jest w środowisku projektantów wzornictwa użytkowego. Rozwój nowych technologii pozwala na powrót do bardziej tradycyjnego procesu projektowego, który opierał się na stworzeniu „fizycznego” modelu, na podstawie którego, po licznych modyfikacjach powstawał finalny produkt. Na przestrzeni czasu, modele zaczęły być zastępowane przez tańsze i szybsze komputerowe wizualizacje.

„Cieszę się, że w pewnym sensie wracamy do korzeni. Jest wielka wartość dodana z obejrzenia i oceny projektu na wydrukowanym modelu. Po pierwsze pomaga to w ocenie samego projektu pod kątem estetycznym i wykonawczym, jest przydatne również przy prezentacji projektów potencjalnym klientom – nawet przy doskonałej wyobraźni przestrzennej. Nic nie zastąpi możliwości obejrzenia rzeczywistego przedmiotu, na pewno taki model ułatwia decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania” – opowiada Krystian Kowalski, projektant, właściciel biura projektowego Krystian Kowalski Industrial Design.

Technologia druku 3D wkracza obecnie w nowy etap. Po początkowym etapie zainteresowania nowym rozwiązaniem, nadeszła fala testowania jego różnorodnych zastosowań w codziennej pracy. Coraz więcej producentów odważnie sięga po drukarki. Ich wykorzystanie w codziennej pracy przekłada się bezpośrednio na budowanie przewagi konkurencyjnej, chociażby dzięki optymalizacji kosztowej oraz elastyczności procesu produkcji. Wykorzystanie drukarek 3D usprawnia proces projektowy. Dodatkową korzyścią jest możliwość drukowania w dowolnych ilościach, nie ma konieczności spełnienia minimum produkcyjnego, aby cały proces był opłacalny.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ