Model Z1 marki Zajc. Fot. Zajc

Model Z1 marki Zajc. Fot. Zajc

  • Autor: bm
  • 03 sty 2019 12:35 (aktualizacja: 08 sty 2019 11:21)

Wysoka zabudowa kuchenna - jak osiągnąć najlepszy efekt?

Wysoka zabudowa w kuchni to rozwiązanie, które pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię we wnętrzu. Jest zarówno funkcjonalne, jak i efektowne - pod warunkiem, że kuchnia zostanie dobrze zaprojektowana i wyposażona w odpowiednie meble i akcesoria.

Jest ciekawą i bardzo funkcjonalną alternatywą dla tradycyjnej zabudowy składającej się z górnych i dolnych szafek. Pozwala w efektywny sposób zagospodarować miejsce i jest zazwyczaj bardzo pojemna. Wysoka zabudowa to doskonałe rozwiązanie zarówno dla dużych, jak i niewielkich mieszkań. Łatwo w niej ukryć zarówno lodówkę, jak i zmywarkę, a także wiele sprytnych rozwiązań, w tym wysokich i niskich cargo, szuflad z organizerami czy innych akcesoriów porządkujących wnętrze szafek. Wiele osób obawia się, że wysoka zabudowa w kuchni może przytłaczać pomieszczenie, zwłaszcza jeśli jego metraż nie jest zbyt imponujący. Wcale jednak nie musi tak być, pod warunkiem, że zabudowa będzie odpowiednio zaprojektowana. Gładkie, jednolite fronty, wykończone matowo lub w wysokim połysku mogą wyglądać lekko i elegancko - muszą jednak być idealnie dopasowane do kształtu wnętrza - tak by stanowić niemal jedną całość ze ścianą. Jeśli takie monolityczne rozwiązanie nam nie odpowiada, są inne sposoby na uatrakcyjnienie wysokiej zabudowy. Mogą to być ażurowe lub szklane wstawki, ciekawe w formie uchwyty, modna kolorystyka frontów, która doda wnętrzu pozytywnej energii. Ważne są oczywiście również odpowiednie akcesoria.

"Szeroki wachlarz dostępnych systemów i okuć meblowych pozwala projektować zabudowę meblową przełamującą „kuchenną rutynę” i w miejsce dwóch rzędów zabudowy górnej i dolnej, które nie zawsze są najlepszym wyborem, wprowadzić na przykład jeden wysoki rząd wygodnych szuflad zamkniętych dużym, estetycznym frontem" - mówi Joanna Nowak z firmy Hettich Polska.

W przypadku wysokiej zabudowy kuchennej warto nie tylko starannie dobrać dekor frontów, ale też rozważyć rezygnację z uchwytów, co wiąże się z zastosowaniem systemów otwierania przez naciśniecie frontu typu push to open. Dobierając odpowiedni typ zawiasów o możliwości regulacji w wielu płaszczyznach można uzyskać bardzo cienkie i idealnie równe szczeliny pomiędzy drzwiczkami, co zdecydowanie wpłynie na piękny wygląd całej zabudowy. Meble będą wówczas tworzyły niemal gładką ścianę, bez wyraźnego podziału na fronty, wprowadzając harmonię do wnętrza.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ