Realizacja 3XEL Architekci. Fot. Paweł Augustyniak

Realizacja 3XEL Architekci. Fot. Paweł Augustyniak

  • Autor: bm
  • 23 paź 2018 09:10 (aktualizacja: 23 paź 2018 10:20)

Wysoka zabudowa meblowa i mocne akcenty na małej przestrzeni

Jak zaprojektować niewielką przestrzeń, która musi być wygodna i funkcjonalna? A dodatkowo jak wykorzystać każdy jej centymetr? O tym wie najlepiej biuro projektowe 3XEL, które zaprojektowało mieszkanie o powierzchni 40m² na jednym z łódzkich osiedli.

Mieszkanie otwiera jasny hol wejściowy z pojemną szafą oraz siedziskiem. Ze względu na małą powierzchnię oraz brak doświetlenia hol pomalowany jest na biało, a wizualnie przestrzeni dodaje mu szerokie lustro naprzeciwko drzwi wejściowych. Kontrast pomieszczeniu nadaje ciemno grafitowy gres, który łączy się spójnie z łazienką.

Mała kuchnia mieści wszystkie niezbędne sprzęty AGD oraz pralkę w zabudowie. Niewielka przestrzeń została w pełni wykorzystana poprzez wysoką zabudowę meblową. Pionowo ułożona faktura drewna nadaje pomieszczeniu strzelistości. Z kolei wrażenie lekkości zapewnia blat kompaktowy, którego grubość wynosi 1 cm. Sypialnia może zaskoczyć, kiedy spodziewamy się równie mocnych akcentów kolorystycznych – trafiamy na biel i ciepły odcień szarości, który idealnie komponuje się z drewnianą podłogą. Dzięki temu to miejsce relaksu i wyciszenia.

Zaprojektowanie małej przestrzeni to spore wyzwanie. Dobór odpowiednich mebli, które pomieszczą wszystko a niekoniecznie je zagracą. Z drugiej strony wybór oświetlenia, które odpowiednio je oświetli, powodując optyczne powiększenie przestrzeni. „Do tego projektu wybraliśmy oświetlenie marki AQForm. Zależało nam na dobrym oświetleniu przestrzeni, dodatkowo chcieliśmy, aby mieszkańcy mogli sami nim przesuwać, kierować według własnych upodobań. Z drugiej strony zależało nam na mocnym akcencie kolorystycznym. Te niewielkie reflektory szynowe idealnie wpasował się w przestrzeń salonu.” - mówi Patryk Ławrynowicz z biura projektowego 3XEL.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ