Fot. IWP.

Fot. IWP.

  • Autor: wm
  • 27 gru 2013 18:02

Wystawa IWP "Design Młodych"

Instytut Wzornictwa Przemysłowego w dniach 19 maja - 17 czerwca 2005 r. prezentował czwartą edycję wystawy "Design Młodych".

Pierwsze wrażenie z tej prezentacji osiągnięć młodych polskich projektantów to ogromna różnorodność podjętych przez nich tematów. Obok takich dziedzin, jak szkło i ceramika czy meble - czyli dziedzin, w których Polacy mają ogromne tradycje projektowe i przemysłowe - pojawiło się też sporo ciekawych projektów dotyczących przemysłu motoryzacyjnego czy elektroniki, co świadczy zarówno o poszerzeniu spektrum zainteresowań młodych twórców, jak i o rynkowym zapotrzebowaniu na "twarde" wzornictwo.

Cieszyć może fakt, że niektóre z prac są już wdrożone przez producentów: fabryka PESA z Bydgoszczy wykorzystuje projekt pulpitu sterowniczego dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej autorstwa Mariusza Górczyńskiego, firma LDM Electronic - projekt wzmacniacza elektronicznego produkowanego pod nazwą "LDM 800 Future System", który stworzył Marcin Woldański. Niepokoi, że tak rewelacyjne pomysły, jak projekt kompletu naczyń dla osób niewidomych Anny Ostrowskiej prędzej znajdują uznanie u szwedzkich, niż u polskich producentów.

Tak jak w każdej dziedzinie istnieje zagrożenie, że rynek pracy Unii Europejskiej wchłonie najlepszych specjalistów, tak samo w dziedzinie wzornictwa przemysłowego może nam grozić nagły odpływ młodych talentów. Bo choć kształcenie projektantów w Polsce stoi na coraz wyższym poziomie, nadal widać pewne niedostatki (np. wiele projektów zgłoszonych na wystawę przez uczelnie było przedstawionych jedynie w formie wizualizacji, gdyż wykonanie prototypów lub choćby makiet przekracza możliwości finansowe szkół i samych studentów).

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ