Oskar Zięta prezentuje swoje projekty w Domotece. Fot. Domoteka

Oskar Zięta prezentuje swoje projekty w Domotece. Fot. Domoteka

  • Autor: mg
  • 20 marz 2018 09:43 (aktualizacja: 21 marz 2018 11:20)

Wystawa prac Oskara Zięty w warszawskiej Domotece

Do 31 maja br. w warszawskim Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka otwarta będzie wystawa prezentująca dorobek twórczy jednego z najbardziej znanych polskich designerów – Oskara Zięty.

Pretekstem do zorganizowania tego wydarzenia była 10. rocznica powstania stołka "Plopp" – najbardziej rozpoznawalnego z projektów Oskara Zięty. Mebla, który zyskał już status ikony światowego designu i zdobył tak prestiżowe nagrody, jak Red Dot. Trafił zarówno do wielu wnętrz, jak i do najlepszych muzealnych kolekcji. Wystawa w Domotece to przekrojowe podsumowanie dotychczasowych osiągnięć twórcy technologii FiDU. Zobaczyć tam można zarówno proces powstawania mebli z pompowanego pod wysokim ciśnieniem metalu, jak i inne projekty polskiego designera: krzesła, niezwykłe lustra, systemy meblowe, stoły o formach generowanych przez komputerowy algorytm czy miniatury jego największych, stworzonych w architektonicznej skali realizacji – np. rzeźby Wir zdobiącej wnętrze warszawskiej Galerii Północnej.

Kurator wystawy, Anna Śliwa z Muzeum Miasta Gdyni, postanowiła przybliżyć zwiedzającym proces pracy nad produktem – od koncepcji, przez wybór materiału i technologii, produkcję, aż po gotowy obiekt. „Alfabet projektowania Oskara Zięty” pokazuje też szerszy kontekst funkcjonowania technologii FiDU: możliwości jej wykorzystania w projektowaniu parametrycznym, różnych dziedzinach przemysłu, architekturze czy sztuce. To pierwsza w Warszawie możliwość obejrzenia w jednym miejscu niemal wszystkich projektów Oskara Zięty.

Wystawa rozpoczęła się 15 marca od spotkania z projektantem w Domotece. Urodzinom "Ploppa" i otwarciu ekspozycji towarzyszyły również wykłady, a także warsztaty fotograficzne „Plopp w akcji”, adresowane do architektów wnętrz, stylistów, blogerów i instagramerów.

Ikony designu według dr Krystyny Łuczak-Surówki

W dniu wernisażu wystawy goście mieli okazję wysłuchać wykładu dr Krystyny Łuczak-Surówki, poświęconego ikonom designu oraz cechom, które sprawiają, że określone przedmioty nie tylko przechodzą do historii sztuki użytkowej, lecz także zyskują uznanie setek tysięcy użytkowników. Prostota, funkcjonalność, innowacja, nawiązanie do lokalnego kontekstu poprzez formę, materiał czy technologię – to tylko niektóre z nich. Znana promotorka polskiego wzornictwa przedstawiła swój osobisty kanon polskich ikon designu, w którym znalazł się także "Plopp".

Igor Gałązkiewicz i projektowanie doświadczeń

Z kolei Igor Gałązkiewicz, ekspert w dziedzinie art brandingu, opowiadał o projektowaniu doświadczeń – przede wszystkim w kontekście zmieniającej się roli miejsc sprzedaży.

Przemo Łukasik – ikoniczność i ponadczasowość w architekturze

Ostatnim prelegentem był ceniony polski architekt Przemo Łukasik –  jego wystąpienie również koncentrowało się na zagadnieniach ikoniczności i ponadczasowości – tym razem jednak w architekturze. Co sprawia, że dany budynek staje się ikoną? Jak pogodzić ambicje architektów i inwestorów z odpowiedzialnością? Czy nawiązywanie do przeszłości to jedyny sposób na ponadczasowość? Przemo Łukasik nie wahał się pokazać różnych, czasem kontrowersyjnych, aspektów architektury i pracy architekta. Opowiedział też o tym, jak sam rozumie ikoniczność i ponadczasowość, a także jak usiłuje tę definicję wcielić w życie w swoich budynkach.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ