Kolekcja Modena marki Stella (Grupa Poldem). Fot. Stella/Grupa Poldem

Kolekcja Modena marki Stella (Grupa Poldem). Fot. Stella/Grupa Poldem

  • Autor: mg
  • 01 marz 2017 10:51 (aktualizacja: 02 marz 2017 10:02)

Wzornictwo mebli tapicerowanych - najnowsze trendy

Kolor niezmiennie plasuje się w czołówce kryteriów zakupowych, którymi kierują się klienci wybierający meble tapicerowane. Czy to na ekspozycji w salonie, czy też w katalogu firmowym bądź na stronie internetowej przykuwa uwagę i to on w pierwszej kolejności budzi zainteresowanie.

Producenci doskonale zdają sobie sprawę, jak duży wpływ na decyzje klientów kupujących meble tapicerowane, ma ich kolorystyka, dlatego przygotowują oferty z wieloma wersjami kolorystycznymi tkanin i skór. Tym niemniej można wskazać pewne trendy, które kierują wyborami Polaków.

Z perspektywy ostatnich lat można śmiało stwierdzić, że najpopularniejszymi kolorami mebli tapicerowanych wybieranymi przez Polaków są beże, szarości i brązy. Praktycznie ta hierarchia pozostaje niezmienna od lat. Owszem, niektóre z tych kolorów tracą na popularności, inne zyskują, natomiast są to wyłącznie sezonowe wahania, nie burzące hierarchii najczęstszych wyborów.

Zdecydowanie dominują szarości. To jest ponad połowa mebli sprzedawanych na rynku polskim. Dobrze sprzedają się też beże. Rosnąca popularność tkanin z systemami ułatwiającymi czyszczenie spowodowała wzrost zainteresowania jasnymi odcieniami tych kolorów – potwierdza Grzegorz Kalinowski, dyrektor handlowy w firmie Libro.

Podobnego zdania jest Paweł Duczmal, dyrektor sprzedaży krajowej w firmie Feniks: W 2016 roku największym zainteresowaniem wciąż cieszyły się wszelkiego rodzaju brązy, beże i szarości. Taka kolorystyka wybierana była zarówno do mebli w tkaninach, jak i w skórach.

Prymat szarości jest niepodważalny, choć należy pamiętać, że nie jest to wyłącznie jeden kolor, lecz cała gama odcieni rozpiętych od delikatnego popielu po wyrazisty antracyt. Niekwestionowanym atutem szarości jest uniwersalność – bez problemu kolorystyka ta dopasowuje się do różnorodnych aranżacji. 

Na drugim miejscu plasują się beże, często w nowoczesnych odcieniach. Jednak w tym przypadku ograniczeniem bywa przekonanie o szybszym ich brudzeniu.

Zdaniem producentów mebli tapicerowanych, w ostatnim czasie nieco spadła sprzedaż mebli w brązowej tapicerce, a kolor czarny jest z handlowego punktu widzenia wręcz niszowy. Jednakże ten ostatni kolor, oprócz czerwieni i szarości, jest za to nadal bardzo chętnie wybierany w przypadku obić ze skór naturalnych.

Czas na żywe kolory?

Producenci mebli tapicerowanych są zgodni, że sofy, narożniki czy fotele utrzymane w żywych, odważnych kolorach stanowią zaledwie kilka procent wolumenu ich sprzedaży i zapewne nieprędko ta tendencja ulegnie odwróceniu. Z jednej strony, aranżując wnętrza, wciąż kierujemy się głównie aspektami praktycznymi, a stonowane kolory są „bezpieczne” zarówno ze względu na dopasowanie do stylu domu, jak i łatwość utrzymania w czystości. Poza tym w doborze mebli jesteśmy tradycjonalistami i niechętnie sięgamy po bardziej odważne rozwiązania.

Tym niemniej ogniste czerwienie, słoneczne żółcie czy soczyste zielenie pojawiają się na tapicerce. Producenci zarzekają się jednak, że to wybory dokonywane z myślą o bardzo konkretnych obszarach zastosowań. Na pewno są nimi obiekty użyteczności publicznej i nowoczesne biura. W takich miejscach mebel w żywym kolorze przyciąga wzrok i uwagę, stanowiąc wyrazisty akcent danej przestrzeni. Tkaniny tego typu trafiają również do pokojów młodzieżowych i dziecięcych.

Kolejnym miejscem, w którym można spotkać kolorowe meble tapicerowane, są… katalogi i salony meblowe. Praktyka handlowa pokazuje bowiem, że kolor niczym magnes przyciąga uwagę i stanowi wabik na klienta. Dlatego meble utrzymane w intensywnych kolorach tak chętnie pokazywane są w katalogach i na ekspozycjach. Ich głównym zadaniem jest skierowanie uwagi na konkretny model.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ