Okno powinno być wkomponowane w zabudowę meblową. Fot. Lube

Okno powinno być wkomponowane w zabudowę meblową. Fot. Lube

  • Autor: bm
  • 02 kwi 2019 14:06 (aktualizacja: 14 kwi 2019 17:58)

Zabudowa meblowa a okno w kuchni – jakie rozwiązania są najlepsze?

Z jednej strony kuchnia z oknem – zwłaszcza dużym – to rozwiązanie efektowne i komfortowe. Z drugiej – rodzi konieczność takiego dopasowania zabudowy meblowej, aby wnętrze było funkcjonalne i nie straciło uroku.

Okno to idealny sposób na doświetlenie wnętrza, to również lepsza wentylacja kuchni i przyjemny widok, zwłaszcza jeśli komponuje się on z wystrojem pomieszczenia. Projektując zabudowę meblową wokół okna, należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sposób aranżacji zabudowy meblowej w kuchni z oknem zależy od wysokości, na jakiej okno jest zamontowane. Jeżeli jest umieszczone nisko nad podłogą, ogranicza to możliwość zabudowania ściany szafkami, których standardowa wysokość wynosi 85-90 cm. - Wysokość szafek stojących wpływa na wysokość strefy roboczej, czyli blatu, a ta warunkuje komfort podczas wykonywania prac kuchennych - przypomina Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. - Zbyt niski blat wymusi pochyloną pozycję, która jest niekorzystna dla naszych pleców. Jeżeli wysokość zamontowania okna nie pozwala na ergonomiczne zaprojektowanie dolnych szafek, powinniśmy z nich zrezygnować na rzecz innych rozwiązań.

Pod oknem można zaprojektować niższą zabudowę służącą jako siedzisko lub postawić stół z krzesłami. Wielu producentów mebli kuchennych oferuje możliwość doboru modelu idealnie współgrającego ze stylistyką zabudowy, w takim samym dekorze. Jeśli okno jest zamontowane na odpowiedniej wysokości (powyżej 100 cm) możemy zaplanować pod nim szafki, dzięki czemu zyskamy dodatkową strefę przechowywania oraz dobrze oświetlony blat do pracy. Powszechną praktyką jest zaprojektowanie blatu, który idealnie wkomponuje się w przestrzeń pod oknem, zastępując jednocześnie parapet, co pozwala przedłużyć przestrzeń roboczą.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ