DSC05233.jpg

DSC05233.jpg

  • Autor: Redakcja Biznesmeblowy.pl
  • 18 lis 2019 11:38

Zero waste w architekturze. Jest nadzieja na zdrowsze budowanie?

Z tą tezą zgodził się Marcin Mądry, dyrektor marketingu i strategii Lafarge, który podkreślił że branża cementowa od lat inwestuje w ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

- W ostatnich 30 latach w Polsce ograniczyliśmy o 30 proc. emisję. Proces ten odbywa się m.in. przez zmianę paliw wykorzystywanych do produkcji cementu, z którego powstają materiały budowlane. W tym celu spalamy odpady. Przemysł cementowy wykorzystuje 10 proc. odpadów komunalnych. Lafarge rocznie spala tyle odpadów, ile wytwarza milionowe miasto. Polska, po Szwajcarii, jest najbardziej zaawansowanym krajem jeśli chodzi o wykorzystanie alternatywnych paliw – podkreślił Marcin Mądry. 

Budynki lepsze, bo zdrowsze 

Dzisiaj konsumujemy trzy razy więcej zasobów niż jesteśmy w stanie odtworzyć. Budownictwo - przed przemysłem i górnictwem - jest największym konsumentem.

- Kiedyś biznes w ogóle nie mówił o zrównoważonym rozwoju. Rząd stworzył mapę drogową gospodarki obiegu zamkniętego, ale niestety dokument nie wspomina o budownictwie. Tymczasem można dzisiaj budować w sposób zrównoważony, są już dostępne technologie. Coraz więcej budynków jest certyfikowanych. Mówi się nawet o wzroście ich atrakcyjności rynkowej. Warto nad tym popracować i stworzyć atmosferę, w której budynki zdrowsze i lepsze będą postrzegane na rynku jako bardziej atrakcyjne także z perspektywy finansowej, by mogły osiągać lepsze ceny. Będzie to jeden z elementów zachęcających do tego, aby o te obiekty dbać – stwierdził Jacek Siwiński, prezes Velux Polska.

Ekspert przypomina, że do 2050 r. ponad 50 proc. tkanki budowlanej stanowić będą stojące już budynki.

– Dlatego najważniejszym zadaniem dla branży jest przedłużenie cyklu życia istniejącym już obiektom. Statystyki pokazują, że nowo budowane budynki mają o wiele krótsze cykle życia niż obiekty zbudowane wiele lat temu. Technologia usprawnia proces budowlany – jest on tańszy, szybszy i przyjazny. Do tego stopnia, że bardziej opłaca się rozebranie starego obiektu i budowa na jego miejscu nowego. Niestety często nie jest on tak zrównoważony jak jego poprzednik, dlatego warto podkreślać potencjał tkwiący w renowacji budynków – uważa Jacek Siwiński.

Na wydłużenie cyklu życia budynków zwrócił również uwagę Andrew Lawrence, specjalista ds. drewna Arup.

- Burzenie starych zabudowań oznacza wielkie marnotrawstwo energii oraz mnóstwo odpadów. Powinniśmy wyciągać wnioski z przeszłości. W Anglii sto i dwieście lat temu budowało się kwadratowe domy z cegły z drewnianymi ścianami działowymi. Dzięki temu obiekty były elastyczne, łatwo można było zmieniać rozmiar pomieszczeń. Do dzisiaj budowle te są użytkowane przez mieszkańców. Zatem receptą na zrównoważone budowanie są obiekty o konstrukcji długotrwałej, dobrze zaprojektowane, z elastycznym wnętrzem, przez co bez problemu można je w przyszłości zaadoptować na różne funkcje - podkreślił Andrew Lawrence.

Ekspert dodał, że najlepszym wyznacznikiem filozofii „zero waste” jest takie projektowanie domów, by ludzie chcieli ich używać również za 200 lat. - Należy także stworzyć regulacje prawne, które zachęcą deweloperów do budowania zgodnie ze zrównoważonym rozwojem – przyznał Andrew Lawrence.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ