Zobaczcie meble powstałe w ramach projektu "Design to dobre dla MSP"
„Trans:Forming Design from Poland” to podsumowanie i prezentacja efektów projektu „Design to dobre dla MSP”, realizowanego przez Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur, w którym wzięło udział dziesięć polskich firm meblarskich.
Projekt "Design to dobre dla MSP" jest realizowany przez Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur w ramach pilotażu „Granty na Dizajn" Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem projektu, który rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku, jest kompleksowe wsparcie dla dziesięciu przedsiębiorstw z branży meblarskiej z sektora mikro, małych i średnich firm we wdrażaniu wzornictwa i tworzenia strategii dla marek. Program skierowany jest do firm z całej Polski. Zakwalifikowały się do niego podmioty z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i dolnośląskiego. W ramach projektu przeprowadzono analizy potencjału wzornictwa oraz miniaudyty wzornicze z uwzględnieniem zasobów technologicznych, konkurencji, a także obecnych i potencjalnych klientów. Dla każdej z firm wybrany został projektant, by stworzyć autorską kolekcję mebli, odpowiadającą na obecne trendy i oczekiwania użytkowników. Cały proces koordynowany jest przez design managera. Firmy brały także udział w cyklu szkoleń z zakresu innowacji nietechnologicznej, np. ze współpracy z projektantami we wdrażaniu nowych kolekcji i ze strategii marki i komunikacji.
Finałem będzie promocja powstałych w ramach procesu kolekcji mebli prezentowanych podczas wystawy „Trans:Forming Design from Poland” na "Maison&Objet" oraz "Warsaw Home". Firmy współpracują w projekcie z doświadczonymi konsultantami w obszarze zarządzania designem oraz budowania marek i strategii komunikacji PR, a także z uznanymi i nagradzanymi projektantami wzornictwa przemysłowego. Wdrożenia nowych kolekcji zaplanowane są jesienią tego roku.
Jesteśmy w erze nowego konsumenta. Użytkownicy śledzą trendy, są świadkami zmian technologicznych, ale też ekologicznych i gospodarczych. Szukają więc produktów niebanalnych i na dłuższy okres użytkowania. Na szczęście skończyły się czasy, kiedy tylko cena odgrywała rolę, a konsumenci bardziej doceniają produkty i marki, które wpisują się w ich wartości. Zmieniać muszą się też same przedsiębiorstwa, ich sposób zarządzania. Udział w projekcie „Design to dobre dla MSP” daje firmom meblarskim możliwość konkurowania wzornictwem. Kolekcje, które powstały we współpracy z uznanymi studiami projektowymi, dają nie tylko przewagę wizerunkową, ale także unikalny produkt, którego szybko nie da się skopiować. Z drugiej strony przedsiębiorstwa otrzymują duże wsparcie w nowoczesnym zarządzaniu designem jako procesem, co pomaga im urynkowić produkty i umocnić marki. Uczestnicząc w projekcie, postawiły na otwartość i współpracę w zespołach interdyscyplinarnych, co jest kluczowe do wprowadzania innowacji na rynek – mówi Małgorzata Adamus, prezes Stowarzyszenia Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur.
Wśród projektów znajdują się: wyposażenie do mikroapartamentów ("Mod" Microom/Pagok-Meble; proj. Dorota Terlecka), siedziska do przestrzeni wspólnych ("Hilo" Libra Sofa; proj. Szymon Hanczar), meble domowo-ogrodowe ("Malu" Dolux-M; proj. Nikodem Szpunar), oryginalne rozwiązania do przedpokoju (KA Kielecka Fabryka Mebli; proj. Anna Łoskiewicz), funkcjonalne wyposażenie do łazienek ("Mood" Devo; proj. Dawid Grynasz) czy oryginalne systemy ekspozycyjne do sklepów ("Avenir" ABM; proj. Marta Niemywska-Grynasz). Powstały także meble wypoczynkowe nawiązujące do stylistyki vintage ("Dots" Furniture Concept; proj. Sylwia Kowalczyk-Gajda); kolekcja, która swoją geometryczną formą łączy tradycję z nowoczesnością ("Rosette" Vissiv/ Nord Mebel; proj. Agata Kulik-Pomorska); propozycja eleganckich siedzisk ("Audrey" So_Fem/ Lech-Pol; proj. Magdalena Kasprzyca), a także obiekty bazujące na rzemiośle czerpiącym z ludowych inspiracji ("Splot" Sikorski Supreme Furniture; proj. Zofia Strumiłło-Sukiennik).
WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ